למקם בקצה של כל פחד, פעולה

האם ישנם הבדלים בין העומס הרגשי של טייסי קרב ונווטים? לא חייבים לבדוק את המחקר כדי להגיע למסקנה זו בדיוק: כאשר אני נוהג במהירות גבוהה אני מפחד פחות מזה שיושב לידי אבל אינו מחזיק בהגה. 

כחובש, טיפלתי בפצועים. התפקיד שלי תמיד איזן את הפחד והלחץ שבוודאי הייתי מרגיש אם הייתי רק מתבונן בארוע. 

להבדלים בלחץ ובפחד בין האדם שלמד לפעול ובין האדם שאינו פועל, יש שני היבטים: הראשון סוכנות. האדם הפועל, בין אם הוא חובשת, טייסת קרב או אבא שנענה לבכי של התינוק, לוקח אחריות על המעשים שלו ומסוגל לתפקד בתוך מצב אי הוודאות. כלומר היא או הוא הם סוכנים של יכולת לתפקד באי וודאות. ההיבט המווסת השני הוא הפעולה ממש. הפעולה המווסתת יכולה להיות אירובית, כמו שהתבונן ספולסקי, לזברות שרצות בסוואנה אין אולקוס, או לחילופין פעולה של מוטוריקה עדינה. 

ההיבטים המווסתים של פעילות אירובית ידועים, מרגולציה של אדרנלין וקורטיזול ועד לתפוקה לבבית טובה יותר, אבל דטאנט גורסת משהו נוסף: גם לוויסות בעזרת פעולה של מוטוריקה עדינה יש חשיבות. מוטוריקה עדינה בזמן לחץ מתאפשרת רק לאחר אימונים חוזרים והיא גם תוצר וגם סיבה בלולאה הרגשית-גופנית של הסוכן או הסוכנת. 

בסדנאות דטאנט אנו מכינים לצורך בתגובות גופניות במצבים בלתי צפויים, מצבים הדורשים התאמות מהירות של מיומנויות לגורמי לחץ ספציפיים.

הפעולה שאנו מלמדים את עצמנו בהקשר של תפקוד וגם וויסות רגשי, חשובה. ללא פעולה מתוכננת מראש התגובה תהיה רנדומלית והסיכוי שהיא תתאים לארוע רנדומלי גם הוא.

פורסם באתר דטאנט

הפרוייקטים

על הדברים האלו אני עובד בשבועות האחרונים

 1. יצירה של אימון כושר מקיף (גופני-פנימי) לסביבה של בית כלא / חדר קטן / מחנה פליטים. 
 2. מוזיקה (יחד עם רן לב ארי, יניב מייזל, יוני בן דור): 
 • מוזיקה סימפטטית ללחימה ותרגול קאטות
 • מוזיקה פרהסימפטטית לדטאנט ניראדין
 • (אחרי כמה שנים של התמקדות במקצב אנחנו עובדים במקביל על מלודיה, הרמוניות וקול אנושי)
 1. כתיבת קורס וצילום שלו בשביל כלי הנשק:
 1. כתיבת קורס מלא, למתחילים, לחגורה ירוקה בנינג׳יטסו של אקבן
 2. השלמת 49 האימונים בוידאו של דטאנט ניראדין ל 100 אימונים בוידאו הכוללים
 1. המשך איסוף של קישורים רלוונטיים בבלוג באנגלית
 2. עריכה של כמה מאות טכניקות שצילמנו באתונה ועדיין לא פורסמו
 3. רב שיח עם המדריכים באקבן שחפצים בכזו דינמיקה
 4. כתיבת קורס דטאנט למדריכים אונליין
 5. המשך שיפור של אתר אקבן לידע ואתר אקבן לאימונים אונליין
 6. שינוי סדנת דטאנט למאבטחים ומשרתי ציבור (יחד עם מיכאל קרן)
 7. ייצור שרשרת חדשה לאקבן

וכמובן, אימונים. הכל בנוי על המעבדה של האימון האישי. 

חיזוי שינויים באומנויות לחימה בעקבות משבר הקורונה

יוסי שריף, 3 באפריל, 2020

בעקבות התופעה החברתית שמתרחשת בגלל וירוס Covid-19 אני רושם בקיצור מספר מגמות שאני משער שיתרחשו. המאמר הזה כתוב בלשון זכר, אבל יש לנו מדריכות בארגון ואני כותב גם להן. עברית שפה קשה:

החובבים חוזרים, לטוב ולרע

בתוך החדר ובאינטרנט קל ליצור עולם דמיוני שמעולם לא נבדק מול עמיתים ויריבים. מה שיקבע זו היכולת לתקשר אונליין, לאו דווקא האישיות והיכולת בדוג׳ו. זה לא אידאלי, זה כבר עכשיו המצב וזה רק יחמיר.

מה לוקחים? למד לתקשר אונליין, אבל אל תהיה חובבן.אומנויות לחימה מסויימות יאבדו תלמידים

אומנויות הלחימה שמחייבות מגע יאבדו תלמידים. בעולם הפוסט קורונה, למרות הרצון למגע אנושי וחיבוק גופני, הסיכון שבקירבת נשימה ונוזלי גוף יהיה שמור לכאלו המתעלמים מסיכונים.

מה לוקחים? אם המרכז שלך הוא התגוששות, למד מיומנויות נוספותאומנויות לחימה אחרות ירוויחו תלמידים

אומנויות לחימה שיכולות לבנות סילבוס של אימון ללא מגע יהיו פופולאריות יותר – ראה סעיף 2. בזמנים של אי וודאות הרבה רוצים וצריכים ללמוד אומנויות לחימה, השאלה היא איזה. יכולת הגנה נותנת איכות חיים טובה יותר מפני שהפחד מהאחר הופך לרגש בשליטה. תהיה עליה באומנויות לחימה היסטוריות של כלי נשק, קראטה, קונג פו, ונינג׳יטסו.

מה לוקחים? למד כיצד לשנות את הסילבוס שלך לעולם שאחרי המגפה. השתמש בפירמידה המתודית.האימון הקטן חוזר

מדריכים של אקבן, וגם אני, מלמדים כמה עשרות תלמידים. זה אינטימי, אנושי, ומאפשר ללמד גם מספר סביר של תלמידים בזום או בפייסבוק לייב. סמינרים עם נוכחות של מאות משתתפים אצל רבי אמנים יצטרכו לחכות הרבה זמן עד שיוכלו להתחדש.

מה לוקחים? גלה כיצד להקדיש תשומת לב אישית גם אונליין. השתמש ברגישות ואל תפחד מביקורתסטרימינג אינו מיועד רק למומחים

כל מורה שירצה ללמד חייב ללמוד כיצד להתגבר על המכשולים הראשונים הטכנולוגיים וללמד היטב בסטרימינג. זה המצב.

מה לוקחים? שלוט בטכנולוגיה או שתהיה המשרת שלה.סטרימינג יבנה קהל תלמידים עמוק

היכולת האנושית לתקשר תעקוף את המגבלה של נוכחות באותו חדר. תלמידים שילמדו בסטרימינג יכולים להעמיק במקומות מסויימים יותר מתלמידים שנוכחים.

מה לוקחים? הדוג׳ו העירוני, שאליו מגיעים כמה פעמים בשבוע הוא התפתחות מודרנית. קיימים עוד מודלים רבים להוראה. חבק את השינוי בלב קל, זה אתגר.סטרימינג צריך להתפתח

מעבר לסרטון הבסיסי – נגלה דרכים ללמד טוב יותר בסטרימינג שאיננו מכירים כרגע, תזכורות בטלפון לאימון של דקה, מרצ׳נדייז ספציפי לאימון – תחי היצירתיות האנושית.

מה לוקחים? אל תחכה בצד שהטכנולוגיה תשתפר, השתתף במשחק, למד תוך כדי תנועה ואולי יום אחד, תשפר.לא כולם ישרדו מקצועית

לא כל המורים, לא כל הארגונים ישרדו את המשבר – קהילה חזקה חשובה בדיוק כמו רוח לחימה. עוד יגיעו זמנים שלמישהו מאיתנו לא ישאר אויר. קהילה חזקה וקרובה היא המפתח. קהילה חזקה, רוחנית ופיזית, היא העזרה החשובה ביותר כעת. כותב עוד פעם: קהילה (חברות, רעות, ידידות, אנושיות, השתתפות, סבלנות, סובלנות, פתיחות)

מה לוקחים? תן יותר ממה שאתה מקבל.מי שישרוד את המשבר, יפרח

אומנות לחימה מפתחת יכולת. מי שיגלה יכולת עכשיו (בהירות, מהירות, נדיבות, רוח לחימה, איזון רגשי) יקצור את הפירות אחר כך.

מה לוקחים? כשצריך, אל תהיה נחמד, תהיה יעיל. תלמד לנשום בקרב.סדר עדיפויות חדש

יותר תלמידים, יותר דברים, יותר כסף – זה של עידן הקודם. עכשיו זה משתנה למעט תלמידים ומעט חפצים, אבל הכי טובים (ראה פנקס השטח של אקבן).

מה לוקחים? לגרזן אף פעם לא נגמרות הסוללות, עדיפים חמישה תלמידים טובים מחמישים בינונייםשינויים

המקומי יחליף את הבינלאומי. אונליין יחליף במקומות מסויימים את הפיזי. טוב או לא טוב, זה כבר לא קשור. זה מה שקורה. מי שיקפא ויהסס, מי שיברח לאסקיפיזם ונוסטלגיה לא יהיה מחובר. ראה תחזית 8, קהילה.

מה לוקחים? עצור, תנשום, תעריך את המצב ואז זוז מהר.יחיד וסיפור

אקדמיה, כמו זו של אקבן, היא יותר מסכום חלקיה. כל אחד מהמדריכים והמתאמנים, צריך להיות עמוד של כוח שמחזיק את המבנה, את התרגול ואת הידע. כל מדריך חייב להחזיק את הסיפור האישי שלו

מה לוקחים?  לימדי כיצד לא לדלל את הסיפור, כשאת מספרת אותו לאחרים.

אנחנו עכשיו בשחר ההפרעה החברתית הגדולה ביותר שהתרחשה אי פעם

יוסי שריף – 19 במרץ 2020

קורונה היא משבר חברתי, ואני לא מדבר על COVID-19 כמחלה, אלא על ההשלכות החברתיות. המשבר אינו הנגיף, המשבר הוא התגובה האוטומטית של יחידים כפי שהיא מתוגברת באמצעות קישוריות יתר.

SARS-CoV-2 הוא אנומליה. עברו שנים רבות מאז שהאנושות נאלצה לעבד הפתעה קהילתית עצומה וכרגע, באמצע מרץ 2020, העיבוד של ההפתעה מתרחש, באופן מודע ואוטומטי, במלוא המהירות. עיבוד זה מוגבר בזכות קשרי הגומלין שלנו והנראות של מאורעות רחוקים וקרובים כאחד. חדשות שהיו בתרבויות המוקדמות חדשות מקומיות, מוגבלות לעיר, מתפשטות כעת תוך ימים ספורים. המהירות בה האנושות והחברה מגיבות לאנומליה זו, היא גורם עיקרי לתגובת הבהלה.

כל דבר מורכב יותר מזבוב הפירות מתמודד עם אנומליות באותו אופן, הוא קופא.

באנומליה פתאומית, גדולה מספיק, התגובה כמעט תמיד היא קפיאה כדי לעכל את המידע וכדי להימנע מפגיעה אפשרית. זה קורה לא רק לזבובי הפירות, זה קורה לחברות אנושיות. לא תמיד הקפיאה היא פיזית פשוטה, לעיתים הקפאון מתבטא בהמשך ביצוע פעילויות יומיומיות באופן אוטומטי.

לא כל הפתעה היא אנומליה. כשמישהו תוקף חייל זה פתאומי, אבל זו קטגוריית הפתעות שהוא התאמן אליה. עבור הפתעות מהסוג הזה, יש לנו סט של תגובות נלמדות.

COVID-19 מפתיע ברמה אחרת. מעט מדינות התכוננו למגפה זו, וגם אם אלה שכן התכוננו, אינן מוכנות להיקף הנוכחי.

תגובות ’הילחם, ברח, קפא‘ אינן מוגבלות לאורגניזמים בודדים ברמת המיקרו, תגובות אלה מופיעות גם ברמת המקרו של חברות ומדינות.

במשבר הקורונה, הדבר הראשון שהרבה חברות ואנשים פרטיים עשו היה קפיאה, המשך אוטומטי של פעולות היום-יום, חלקם במשך שבועות, חלקם במשך חודשים. כל כך הרבה מדינות מתקדמות קפאו ולא נערכו שזה מדהים. תגובת ’הילחם, ברח, קפא‘ מילאה רק את חלקה הראשון – קפאון והתנהלות אוטומטית.

כידוע לכולנו, שניים נדרשים לטנגו, אבל אחד מספיק כדי להתחיל בקטטה. חוכמת רחוב זו נכונה ברמה האישית, האזורית והעולמית.

כאשר ההפתעה גרועה, אך טופלה בעבר, אנו יכולים לפעמים להשתמש בתגובות שנלמדו מראש כדי להתמודד עם זה. כאשר אנומליה של “פעם במאה” כמו משבר הקורונה, משולבת עם קישוריות יתר אינטרנטית, התגובה שהיא תעורר היא טירוף.
אני חושש להתדרדרות חברתית בתחומים רבים. אין ספק ש׳רפלקס הבהלה מופעל הפחד׳ שאנו חוים כחברה יהדהד לאורך שנים. החלק הפעיל, האלים של השילוש הלא קדוש ’הילחם, ברח, קפא‘ יקבל עדיפות על פני חשיבה גבוהה יותר, רציונלית.

אם לא תימצא בהקדם תרופה טובה וזולה, ובהמשך גם חיסון גמיש שניתן יהיה לשנות בהתאם למוטציות, אזי התגובה האוטומטית, הרגשית, של יחידים וחברות תיגרום סבל גדול הרבה יותר מנגיף הקורונה.

סטופ – המשך אימונים בשביל אחר

מאת יוסי שריף, 12.3.2020

אני מלמד מ 1985. שיט. הדוג’ו של אקבן לא עצר בשביל שום דבר, לא אבל, לא מלחמה, לא עירייה דפוקה, לא סערה, כלום, פשוט המשכנו להתאמן. כל זה השתנה היום. לפני שעה פלוס שלחתי הודעה בקבוצות הפרטיות שלנו שלא יהיה אימון. זו הייתה החלטה קשה מאוד בשבילי, כמה וותיקים התקשרו כדי להציע פתרון אחר. לקחתי החלטה לבד.

אני לא עוצר אימונים בגלל שאני מפחד לעצמי, לעצמנו, אנחנו חזקים ובריאים ויש את יוני וצמחי המרפא שלו ואת פרקטיקת האימונים. אנחנו לא עוצרים בגלל פחד על עצמנו, צריכים לעצור מסיבה אחרת, עלינו לעצור אימוני מגע כדי להגן על החלשים במשפחות שלנו, לשמור על הזקנים והמבוגרים.

מעכשיו יהיה המניע שלנו, משמעת שסיבתה הגנה על האחר.

הנגיף הזה מסוכן והגבלת מגע היא דרך לעכב אותו, לתת זמן ואולי, אצל מעט ברי מזל, זה ימנע מחלה.

אני מצטער על הביטול הזה, אני כבר מתגעגע לדוג’ו, מתגעגע אליכם, חברים, אבל לא הפסקתי להתאמן. ואתם יודעים, אני מבין את המצב הזה כבר זמן מה, התכוננתי וכבר התחלתי להעלות חלק משגרת הבוקר שלי. מהשבוע הבא נשתמש בטכנולוגיה כדי להיפגש ברוח ולא בגוף. משמעת.

דורון, המורה שלי אמר לי, “כשלוחם נכנס לחדר, כולם קצת יותר בטוחים” זה הזמן של פרדוקס. החלשים יהיו בטוחים יותר דווקא כשלא ניכנס לחדר.

לכל אחד מאיתנו אני מאחל, לא להתבלבל. שימרו על גרעין האימונים העצמאי.

יוסי שריף

איך להתכונן לוירוס קורונה במקום האימון ובמקום העבודה

כיצד וירוס הקורונה (COVID-19) מתפשט

כאשר מישהו הסובל מ- קורונה (COVID-19) משתעל או נושף, הוא משחרר טיפות מיקרוסקופיות של נוזלים נגועים. רוב הטיפות האלו נופלות על משטחים וחפצים סמוכים – כמו שולחנות שולחנות או טלפונים. אפשר להדבק בקורונה (COVID-19) על ידי נגיעה במשטחים או חפצים מזוהמים ואז נגיעה בעינים, באף או בפה. אם עומדים במרחק של מטר או שניים מאדם עם קורונה (COVID-19) אפשר להדבק אם נושמים טיפות שמישהו השתעל או נשף.
מרבית האנשים שנדבקו ב- קורונה (COVID-19) חווים תסמינים קלים ומחלימים. למרות זאת,
חלקם עוברים מחלה קשה יותר ועשויים להזדקק לטיפול בבית חולים. הסיכון למחלות קשות עולה עם הגיל: נראה כי אנשים מעל גיל 40 פגיעים יותר מאלו מתחת לגיל זה. אנשים עם מערכות חיסון חלשות ואנשים עם מצבים כמו סוכרת, מחלות לב וריאות חשופים יותר למהלך מחלה קשה.

דרכים פשוטות למניעת התפשטות קורונה (COVID-19) במקום העבודה שלך וכמובן בדוג׳ו

האמצעים הפשוטים להלן יסייעו במניעת התפשטות זיהומים נוספים במקום העבודה שלך, לא רק קורונה, מחלות כמו הצטננות, שפעת ומחלות מדבקות של מערכת העיכול.

על המעסיקים (והמורים באקבן) להתחיל לעשות את הדברים כעת, גם אם קורונה (COVID-19) לא הגיע ליישובים ולארצות בהם אנחנו פועלים.

סביבת לימוד, אימון ועבודה

 • וודאו שמקומות העבודה והלימוד נקיים והיגייניים
 • משטחים (למשל שולחנות, מכונות אימון, משקולות ומזרונים) וחפצים (למשל טלפונים, מקלדות) צריכים להיות מנוגבים בחומר חיטוי באופן קבוע.
 • צריך לשטוף את רצפת המקום בחומר חיטוי ולעבור גם על המזרונים.
  מזרונים נקבוביים (משתלבים) אינם ניתנים לחיטוי ויש להמנע מכל עבודה עם משטח כזה!
 • עיבדו במקום שבו יש תחלופת אויר טובה.
 • למה? מכיוון שזיהום במשטחים בהם נוגעים העובדים, הלקוחות והמתאמנים הוא אחת מהדרכים העיקריות להפיץ קורונה (COVID-19)

ידיים

 • יש לקדם שטיפת ידיים סדירה ויסודית על ידי עובדים, קבלנים ולקוחות
 • הניחו אלכוהול או חומר חיטוי במקומות בולטים במקום העבודה ובמקום האימון. בידקו שהמיכלים מלאים. שלשום ביקרתי בבית חולים תל השומר – כל המיכלים הציבוריים בבניין המחלקה האונקולוגית היו ריקים – לא טוב.
 • הצג פוסטרים המקדמים שטיפת ידיים והפץ לקבוצה שלך שוב את המאמר שכתבתי כבר לפני חודש! עם תמונות כיצד יש לשטוף ידיים נכון.
 • כל העובדים, התלמידים והמתאמנים חייבים לעבור תדרוך לשטיפת ידיים
 • וודא שלצוות, לקבלנים ולקוחות תהיה גישה למקומות שבהם הם יכולים לשטוף את ידיהם במים וסבון
 • למה? מכיוון ששטיפה הורגת את הנגיף על הידיים ומונעת התפשטות של קורונה (COVID-19)

קדמו היגיינת נשימה טובה במקום העבודה

 • למדו להשתעל לתוך המרפק ולא לכף היד.
 • ודאו שמסכות פנים זמינות במקומות העבודה והאימון בשביל אותם אנשים המפתחים נזלת או שיעול בעבודה, מסכות חייבות להגיע יחד עם פחים סגורים לשימוש היגייני כדי להיפטר מהם.
 • למה? מכיוון שהיגיינת נשימה טובה מונעת התפשטות של קורונה (COVID-19)
 • עיבדו במקום מאוורר.

מניעת הדבקה בקורונה – נסיעות

אקבן הוא ארגון בינלאומי, ממש לפני כחודש חזרנו מסמינר במדריד, אבל זה רלוונטי לנו גם בארץ. ארגונים ומקומות עבודה שבהם טסים או נוסעים באופן סדיר חייבים להתייעץ ולשים לב להזהרות נסיעה מקומיות. אנחנו כנראה מבטלים את סמינר האביב באתונה עקב כך.

חשוב, חשוב , חשוב

הודע לתלמידים, למורים, לעובדים, לספקים וללקוחות שלך שאם קורונה (COVID-19) יתחיל להתפשט בקהילה כל מי שיש לו אפילו שיעול קל או חום בדרגה נמוכה (37.3 מעלות צלזיוס ומעלה) צריך להישאר בבית. עליהם להישאר בבית (או לעבוד מהבית) אפילו אם הם נאלצו לקחת תרופה פשוטה להורדת חום כמו אקמול / אדויל, איבופרופן או אספירין שעשויות להסוות תסמינים של מחלה.

 • המשיכו לתקשר ולקדם את המסר שאנשים צריכים להישאר בבית אפילו אם יש להם רק תסמינים קלים של קורונה (COVID-19).
 • הציגו פוסטרים עם הודעה זו במקומות העבודה ובמקום האימון. שלבו את התזכורת הזו עם ווטסאפ, טלגרם ורשתות חברתיות הנפוצים באקבן, בארגון או בעסק.
 • עדיף להפסיד ימי עבודה או אימון מאשר להיות חולים. הבהירו לחברים לעבודה שהם יוכלו לספור את הפסק זמן הזה כחופשת מחלה. משרד הבריאות הוציא טופס ימי מחלה באתר שלו. הנה קישור.

דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני נסיעה לחו״ל

 • וודא כי לארגון ולעובדיו יש את המידע העדכני ביותר על תחומים
  שם קורונה (COVID-19) מתפשט. תוכלו למצוא זאת בקישור.
 • על סמך המידע העדכני ביותר, על הארגון להעריך את היתרונות והסיכונים
  הקשורים לתוכניות הנסיעות הקרובות.
 • הימנע משליחת עובדים שעלולים להיות בסיכון גבוה יותר למחלה קשה (למשל מבוגרים
  עובדים ואנשים הסובלים ממצבים רפואיים כמו סוכרת, מחלות לב וריאות)
  לאזורים שבהם קורונה (COVID-19) מתפשט.
 • וודא שכל האנשים הנוסעים למקומות המדווחים על קורונה (COVID-19) מקבלים תדרוך על ידי איש מקצוע מוסמך (למשל שירותי בריאות צוות, ספק שירותי בריאות)

שקול להנפיק לעובדים העומדים לנסוע בקבוקים קטנים (מתחת ל- 100 CL) של אלכוג׳ל. זה יכול להקל על שטיפת ידיים רגילה.

בזמן נסיעה:

 • עודדו עובדים, בני משפחה וחברים לשטוף ידיים באופן קבוע ולהישאר במרחק מטר לפחות מאנשים שמשתעלים או מתעטשים.
 • ודאו שהעובדים ידעו מה לעשות ולמי לפנות אם הם חשים ברע בזמן נסיעה.
 • ודאו כי כולם מצייתים להוראות הרשויות המקומיות בהן הם נמצאים
  נוסעים. אם, למשל, יש הוראה של הרשויות המקומיות לא ללכת לאנשהו, צריכים לעמוד בזה, כמו בכל המגבלות מקומיות על נסיעות, תנועה או התכנסויות גדולות.

כאשר חוזרים מנסיעה:

 • עובדים שחזרו מאזור בו קורונה (COVID-19) מתפשט צריכים לבדוק את עצמם לתסמינים במשך 14 יום ולמדוד חום פעמיים ביום.
 • אם מפתחים אפילו שיעול קל או חום בדרגה נמוכה (כלומר טמפרטורה של 37.3 צלזיוס ומעלה) צריך להישאר בבית בבידוד. המשמעות היא הימנעות ממגע קרוב (1
  מטר או קרוב יותר) עם אנשים אחרים, כולל בני משפחה!
 • צריכים (בארץ) ליצור קשר עם משרד הבריאות ובחו״ל עם מחלקת הבריאות הציבורית המקומית, יש לתת למשרד הבריאות את פירוט הנסיעות והתסמינים האחרונים

טווח ארוך – הכנת מקום העבודה, האימון והעסק לקורונה (COVID-19)

 • פתחו תוכנית של מה לעשות אם מישהו יחלה בחשד ל- קורונה (COVID-19) . מי מחליף אותו ומה לעשות בפרק הזמן המיידי, הבינוני וארוך הטווח.
 • התוכנית צריכה לכסות את הצבת האדם החולה בחדר או באזור בו הם מבודדים מאחרים במקום העבודה, כדי להגביל את מספר האנשים שיש להם קשר עם חולה ובנוסף, פנייה למשרד הבריאות בארץ ולרשויות הבריאות המקומיות בחו״ל.
 • חשבו כיצד לזהות אנשים שעלולים להיות בסיכון ולתמוך בהם, מבלי ליצור
  סטיגמה ואפליה. זה יכול לכלול אנשים שנסעו לאחרונה לאזור המדווח על מקרים, או חברים, בני משפחה ואנשי צוות אחרים שיש להם תנאים שהעמידו אותם בסיכון גבוה יותר למחלות קשות (למשל סוכרת, מחלות לב וריאות, גיל מבוגר יותר).

עבודה ואימון מרחוק כאמצעי הגנה מהתפשטות המחלה

באקבן אנחנו ערוכים לאימונים בשידור חי במסגרת שנת האימונים באקבן ויקי (קישור)  במקרה והנסיבות והוראות משרד הבריאות ימנעו לימודים, מפגשי אימון ועבודה.

 • קידמו תקשורת אינטרנט ברחבי הארגון. אם תהיה התפרצות של קורונה (COVID-19) רצינית בישראל רשויות הבריאות עשויות לייעץ לאנשים להימנע מתחבורה ציבורית
  מקומות הומי אדם. עבודה ואימון בבית יעזרו למתן את גרף ההתפשטות.

פיתוח תוכנית מגירה והמשכיות להתפרצות הקורונה

 • התוכנית תעזור להכין את הארגון שלך לאפשרות להתפרצות של קורונה (COVID-19) במקומות העבודה או בקהילת התלמידים והמתאמנים. יתכן שהיא תעזור גם מקרי חירום אחרים.
 • עובדים, תלמידים, מורים קבלנים וספקים לא יכולים להגיע למקום העסק או הלימוד בגלל מגבלות נסיעה מקומיות או בגלל שהם חולים.
 • צרו קשר עם כולם, ספרו להם על התוכנית, וודאו כי הם מודעים למה שהם צריכים לעשות – או לא לעשות – במסגרת התוכנית. הדגישו את נקודות המפתח, כמו החשיבות של התרחקות מהעבודה גם אם יש סיפטומים קלים וגם אם הם נטלו תרופות פשוטות (למשל אקמול, איבופרופן) אשר עלולות להסוות את הסימפטומים.
 • וודא שהתכנית מטפלת בגם בצדדים הנפשיים ובהשלכות החברתיות של מקרה של קורונה (COVID-19) בארגון, במקום העבודה או בקהילה ומציעה מידע ותמיכה.
 • כל המדריכים מוזמנים להפגש איתי, לתת כתף ולהשתלב בלימוד בוידאו

זכרו:
זה הזמן להתכונן ל- קורונה (COVID-19) .אמצעי זהירות פשוטים ותכנון יכולים לעשות הבדל גדול.
פעולה כעת תעזור להגן על בני המשפחה, התלמידים, העובדים ולתת לידע בארגון לעזור בהגנה עצמית אמיתית.

וירוס הקורונה – איך להתגונן ולמנוע הדבקה

כיצד להימנע מהדבקה מוירוס הקורונה הסיני
27.1.2020
מאת יוסי שריף

שטיפת ידיים כהגנה מפני קורונה

שטיפת ידיים היא אמצעי הגנה מעולה בפני וירוס הקורונה (COVID-19) שהתגלה בסין. מחקר מדגים ששטיפת ידיים במספר מצומצם של שדות תעופה מרכזיים יקטין את ההדבקה בעשרות אחוזים.
יש לשטוף את הידיים במעבר בין מקומות וכמובן לפני ואחרי אימון. יש לשטוף ידיים עם אלכוהול ג׳ל אם אינן מלוכלכות בלכלוך ניראה. אם הידיים מלוכלכות בלכלוך נראה יש לשטוף את הידיים במים וסבון.

שטיפת ידיים בג׳ל או באלכוהול – טכניקת חיטוי ידיים

שימו כמות של ג׳ל אלכוהול על כף היד כך שתכסה את השקע לגמרי
שימו כמות של ג׳ל אלכוהול על כף היד כך שתכסה את השקע לגמרי
שים כמות של מוצר אלכוג׳ל על כף היד
שים כמות של מוצר אלכוג׳ל על כף היד
שפשף את כפות הידיים יחד
שפשף את כפות הידיים עם אלכוהול ג׳ל יחד
שפשף את גב כף היד ושלב את האצבעות - החלף בין הידיים
שפשף את גב כף היד ושלב את האצבעות – החלף בין הידיים
שפשף כף יד לכף יד עם אצבעות משולבות
שפשף כף יד לכף יד עם אצבעות משולבות עם אלכוהול ג׳ל
שפשף גב אצבעות לכף יד נגדית כשהאצבעות מחוברות - החלף ידיים
שפשף גב אצבעות לכף יד נגדית כשהאצבעות מחוברות – החלף ידיים
שפשוף בסיבוב את האגודל השמאלי ביד ימין והחלף ידיים
שפשוף בסיבוב את האגודל השמאלי ביד ימין והחלף ידיים
שפשף בסיבוב עם האצבעות יחד את כף היד, החלף כיוון סיבוב ואז החלף ידיים
שפשף בסיבוב עם האצבעות יחד את כף היד, החלף כיוון סיבוב ואז החלף ידיים
כשהידיים יבשות, הן בטוחות
כשהידיים יבשות מאלכוהול ג׳ל, הן בטוחות

שטיפת ידיים במים כהגנה מזיהומים, שפעת וקורונה וירוס

הרטב את הידיים במים
הרטב את הידיים במים
כהגנה מפני קורונה, שים סבון נוזלי כך שיכסה את הידיים
כהגנה מפני קורונה, שים סבון נוזלי כך שיכסה את הידיים
כהגנה מקורונה וירוס , שפשף כף יד עם כף יד
שפשף כף יד עם כף יד
כהגנה מפני הדבקה, שפשף את גב כף היד עם היד השניה והחלף ידיים
שפשף את גב כף היד עם היד השניה והחלף ידיים
שפשף כף יד בכף יד עם אצבעות משולבות
שפשף כף יד בכף יד עם אצבעות משולבות
טכניקת רחיצת ידיים נכונה - שפשף את האצבעות המחוברות בכף היד השניה והחלף ידיים
טכניקת רחיצת ידיים נכונה – שפשף את האצבעות המחוברות בכף היד השניה והחלף ידיים
שפשפו את האגודל בסיבוב עם כף היד והחליפו תפקידי ידיים - טכניקת רחיצת ידיים נכונה
שפשפו את האגודל בסיבוב עם כף היד והחליפו תפקידי ידיים
שפשוף בסיבוב, עם אצבעות יחד, של האצבעות בכף היד השניה, בשני כיוונים - החליפי ידים
שפשוף בסיבוב, עם אצבעות יחד, של האצבעות בכף היד השניה, בשני כיוונים – החליפי ידים
שטפי את הידיים במים זורמים - טכניקת רחיצת ידיים למניעת הדבקה
שטפי את הידיים במים זורמים – טכניקת רחיצת ידיים
ייבשו את הידיים היטב בנייר חד פעמי
ייבשו את הידיים היטב בנייר חד פעמי. אל תשתמשו במייבש ידיים עם אויר חם, הוא מפיץ תרסיס חיידקים.
השתמשו במגבת הנייר החד פעמית כדי לסגור את הברז
השתמשו במגבת הנייר החד פעמית כדי לסגור את הברז
הידיים שלך בטוחות כעתהידיים שלך בטוחות כעת

רקע על וירוס הקורונה

וירוס הקורונה, הידוע גם בשמו וירוס הקורונה הסיני (2019-nCoV) הוא וירוס מסוכן ממשפחת סארס שהתחיל את המעבר שלו מבעלי חיים אל המין האנושי בשוק הרטוב של ווהאן שבחוביי (Wuhan, Hubei) שבסין בדצמבר 2019. בעל החיים הספציפי שהיה הנשא של הוירוס עדיין לא זוהה אבל בזמן כתיבת המאמר ידוע שהוירוס דילג על הצורך בבעל חיים כנשא ומשתמש כעת בבני אדם להדבקה. גרוע מכך, ארגון הבריאות העולמי מדווח על האפשרות שנשאים שאינם מגלים סימפטומים מעבירים את המחלה בזמן שהם עדיין אינם יודעים שהם חולים.
כרגע, בארגון אקבן, שבו נפגשים אנשים כמה פעמים בשבוע לצורך אימונים יש לנו צורך להתייחס לסיכונים באותו אופן שבו אנו מתייחסים לסיכונים בריאותיים וחברתיים אחרים, בצורה מדעית, מווסתת רגשית ויעילה.

הדברים הספציפיים לוירוס קורונה הסיני, שמדאיגים אותנו בזמן כתיבת המאמר הם.

 1. אין לסמוך על הנתונים המספריים של הנדבקים, של החולים הסימפטומטיים ושל מקרי המוות, גם בגלל נטיה להמעיט וגם בגלל העובדה שלא כל חולה במחלת חום דמויית סארס נבדק לוירוס קורונה חדש (nCoV). סביר להניח שישנו מספר גדול מאוד של חולי קורונה וירוס חדש שלא אובחנו.
 2. הוירוס דילג על הצורך בחיה נשאית ומסוגל כעת לעבור מאדם לאדם, כנראה עוד לפני שלאדם שנושא אותו יש סימפטומים. דבר זה מקל על ההידבקות.
 3. לוירוס הקורונה יש אחוז גבוה מאוד של חולי קשה מתוך אלו הנדבקים ממנו, כמעט 20%. 2.63% מתוך אלו שנדבקו מתו. אלו אחוזים גבוהים מאוד.
 4. לוירוס אין תרופה או חיסון, משפחת הוירוסים מסוג סארס עוברת מוטציות בקלות יחסית דבר המקשה על חיסון ספציפי.
 5. ככל שגרף ההדבקה המעריכי יכלול מספר גדול יותר של אנשים כך הסיכוי למוטציה מסוכנת יותר של המחלה יגדל.
 6. ברגע שהמחלה תצא באופן משמעותי מגבולות סין ותגיע לארצות בהן היכולת של השלטונות להגביל תנועה ולמנוע הדבקה קטנה יותר יגדל מספר הנשאים באופן מעריכי.

הגן על עצמך ועל אחרים ממחלה

 1. הגן על אחרים – אנחנו יודעים שקיימת כבר הידבקות מגורם שלישי – אם היית בסין או נפגשת עם מישהו שהיה בסין בשבועות האחרונים ויש לך מחלת חום פנה מיד לרופא וציין שביקרת בסין או שהית עם אדם שהיה בסין. בשבועות הקרובים, ככל שגרף המחלה יתקדם, כל נסיעה לחו״ל ומחלת חום אחריה צריכה להיות אות אזהרה.
 2. הימנע ממגע עם אדם החולה במחלת חום או שיש לו סימני שפעת.
 3. הימנע ממגע עם אדם שחולה במחלה דמויית שפעת - קורונה וירוס

 4. אם בחרת להשתמש במסכת פנים, ודא שהמסכה מכסה היטב את האף והפה. אל תיגע במסכה לאחר שהרכבת אותה. השתמש במסכה בדרוג N95 לפחות.
 5. רחץ ידיים היטב במים וסבון או בג׳ל אלכוהול לאחר מגע עם אדם שיש לו סימני שפעת, לאחר שהות בחוץ או במעבר בין מקומות. אם הידיים אינן מכוסות בלכלוך נראה, עדיף להשתמש באלכוג׳ל, אם הידיים מלוכלכות, עדיף לרחוץ אותן במים וסבון.
 6. רחץ ידיים היטב לאחר כל נסיעה או מגע עם חולה

 7. אם אתה מתעטש או משתעל, כסה את הפנים בטישיו או במרפק וזרוק את הטישו המשומש מיד לפח.
 8. השתמש בטישיו וזרוק אותו לפח סגור

 9. הימנע מנגיעה באף, בפה או בעיניים עם ידיים לא רחוצות.
 10. הימנע מנגיעה באף, בעיניים או בפה - קורונה וירוס כיצד לא להדבק

 11. אל תאכל אוכל לא מבושל, לבש כפפות ולבוש מיוחד בזמן הכנת אוכל.

איך להקטין את סיכוי ההדבקה מקורונה וירוס בזמן נסיעות

 1. הימנע מנסיעות אם יש לך מחלת חום, שיעול או סימנים של מחלה דמויית שפעת.
 2. אם יש לך סימני מחלה, דווח מיד לרופא יחד עם הסטוריית הנסיעות שלך וסימני המחלה.
 3. אל תהיה במגע קרוב עם אנשים המשתעלים או הנראים שסובלים ממחלת חום.
 4. רחץ היטב את הידיים במים וסבון או באלכוהול ג׳ל אחרי כל מעבר או מגע עם אדם החשוד כחולה.
 5. הימנע מלגעת באף, בעיניים או בפה לאחר נסיעה בתחבורה, במטוס או במקומות מעבר. רחץ את הידים באלכוהול ג׳ל.
 6. השתמש במסכה נגד הדבקה המכסה היטב את הפה והאף, אל תיגע במסכה לאחר שהרכבת אותה וזרוק אותה לפח מיד לאחר השימוש. המסכה המתאימה היא מסכה בעלת דרגת סינון N95 לפחות.
 7. מחוץ לבית אכול רק אוכל מבושל היטב. למשל סנדוויצ׳ים וסלטים אינם מבושלים. הימנע מלאכול סוגי אוכל לא מבושלים היטב מחוץ לבית.
 8. הימנע ממגע עם חיות העלולות להיות חולות.
 9. המנע מממגע עם חיות העלולות להיות חולות - קורונה וירוס

 10. אם אתה מרגיש חולה תוך כדי נסיעה, עדכן את צוות המטוס וקבל עזרה רפואית מיידית
 11. לאחר חזרה מנסיעה או משהות מחוץ לבית, הימנע מחשיפה של בני המשפחה לבגדים או ציוד שהיו במגע עם אנשים אחרים.
 • use a particulate respirator at least as protective as a US National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH)-certified N95, European Union (EU) standard FFP2

וירוס הקורונה הסיני 2019

הנחיות נגד הדבקה מקורונה למטפלים

מניעה ובקרה של זיהום במהלך הטיפול הבריאותי כאשר יש חשד לזיהום חדשני בווירוס קורונהוירוס
 

1. הבטחת שלב, הכרה מוקדמת ובקרת מקור
השלב הקליני כולל מערכת להערכת כל החולים באשפוז המאפשרת הכרה מוקדמת של זיהום אפשרי ב- nCoV לשנת 2019 ובידוד מיידי של חולים עם חשד לזיהום nCoV באזור נפרד ממטופלים אחרים (בקרת מקור). כדי להקל על זיהוי מוקדם של מקרים של חשד לזיהום ב- nCoV, על מתקני הבריאות:
• לעודד HCWs לחשד קליני ברמה גבוהה;
• להקים תחנת טריאג׳ מאובזרת בכניסה למתקן, הנתמכת על ידי צוות מיומן;
• יישום השימוש בשאלוני סינון על פי הגדרת המקרה המעודכנת
• פרסום שלטים באזורים ציבוריים שמזכירים לחולים סימפטומטיים להתריע וגם קידום היגיינת הידיים והיגיינת הנשימה כאמצעי מניעה חיוניים.
2. החלת אמצעי זהירות סטנדרטיים לכל החולים
אמצעי זהירות סטנדרטיים כוללים היגיינת ידיים ונשימה, שימוש בציוד מגן אישי מתאים (PPE) על פי הערכת הסיכון, נהלי בטיחות הזרקה, ניהול פסולת בטוחה, מצעים תקינים, ניקוי סביבתי וסטריליזציה של ציוד לטיפול בחולה.
וידוא כי נעשה שימוש באמצעי הגיינת הנשימה הבאים:
• לוודא שכל החולים מכסים את אפם ופה בטישיו או במרפק בעת שיעול או התעטשות;
• להציע מסכה רפואית לחולים עם חשד
זיהום 2019-nCoV בזמן שהם נמצאים באזורי המתנה / ציבוריים או בחדרי חולים;
• לבצע היגיינת ידיים לאחר מגע עם הפרשות נשימה.
חמש נקודות חשובות:
גישת היגיינה לפני נגיעה בחולה, לפני כל ניקוי
או ביצוע הליך אספטי, לאחר חשיפה לגוף
נוזל, לאחר נגיעה בחולה ולפני נגיעה בחולה
• היגיינת יד כוללת ניקוי בעזרת שפשוף ידני על בסיס אלכוהול (ABHR) או עם סבון ומים;
• הכשרת צוות נאותה, היגיינת נקיון ציוד מתאימה ובאופן ספציפי
בקרב חולים יש לנקות ולחטא ציוד בין השימוש לכל חולה בודד (למשל, באמצעות אלכוהול אתילי 70%);
• על HCWs להימנע מלגעת בעיניים, באף או בפה עם ידיים עשויות כפפות כפפות או חשופות;

מניעת הפצה של קורונה וירוס חדש

1. הבטחת שלב, הכרה מוקדמת ובקרת מקור (בידוד חולים עם חשד לזיהום nCoV);
2. החלת אמצעי זהירות סטנדרטיים לכל החולים;
3. יישום אמצעי זהירות אמפיריים נוספים (ארוסול של שיעול, התעטשות ומגע ובכל מקום, איורור מתאים וכדומה) באשר לחשד למקרים של nCoV
זיהום;
4. יישום בקרות מינהליות;
5. שימוש בבקרות סביבתיות והנדסיות.

עידכון אימונים – ספטמבר 8

שבוע טוב
באימונים
1. נמשיך לנקות טעויות באופן בו אנחנו מגיבים לנפילה ולהתקפה
2. נחזור על הטכניקות של שבוע 1
3. נלמד עוד הטלה ובריח

נספח וידאו לטכניקות שנלמדו בשבוע שעבר בקישור הזה
נספח לשבוע הראשון

הטכניקות שעליהן נעבור השבוע בקישור הזה
סילבוס שבוע אימונים 2

החזרת חובות – כלכלה של קהילת ידע

חוב למורה

אני מקפיד שתלמיד ישלם שכר לימוד בזמן. תלמיד לא אמור להיות חייב כסף למורה שלו, תשלום שכר לימוד הופך את המערכת של מורה-תלמיד לפשוטה יותר, אני ממלא את החובות שלי לתלמיד והתלמיד ממלא את החובות שלו: נוכחות ותשלום.

לפני כחודשיים הגיע לדוג׳ו תל אביב תלמיד שלא ראיתי שנים ואמר שהוא רוצה לשלם לי חוב ישן. הוא כבר מבוגר, ועברו הרבה שנים מאז שהוא התאמן. בשיחה עם אימא שלו הוא הבין כשהוא היה ילד הם שילמו רק תשלום קטן מאוד, סימלי, בגלל שלמשפחה שלו לא היה כסף. תשלום סימלי של תלמיד שאין לו כסף הוא גם כן תשלום! ולכן קיבלתי תשלום בציורי ילדים וגם בפרחים מאלו שידם לא הייתה משגת. זה בסדר, תשלום סימלי הוא תשלום לכל דבר ותלמיד ששילם אותו אינו חייב לי אחר כך מאום.

הסיבה לכלכלה הזו באקבן קשורה לחופש הפנימי שאני רוצה. אם אחרי שתלמיד עזב את הדוג׳ו המורה חושב שהתלמיד חייב לו זו צרה מאוד גדולה למורה, מלכודת של סבל.

מערכת יחסים צריכה לאפשר נשימה ונשיפה. אם אי אפשר לשחרר אז אי אפשר להכניס אויר חדש. אני משתדל לשחרר, ומצליח, אני אוהב לנשום, זה אחד מסודות ההישרדות שאני מלמד, כך אני מגיע לדוג׳ו בשימחה.

חוב לקהילה

אקבן זה לא אני, זה לא יוסי המורה, אקבן זו קהילה, במובן הטוב של המילה, בני אדם שמתאמנים יחד כבר הרבה שנים. החוב מולי, מול המורה, מסתכם בתשלום ונוכחות, החוב לקהילה אינו כזה פשוט והוא גדול מאוד.

חוב לקהילה אינו חוב כספי, הקהילה לא הלוותה לנו כסף, הקהילה נתנה לנו השראה, עזרה לנו להתמיד ברגעים קשים, עטפה במשמעות את הטכניקות שאנו מתרגלים. החזר חוב כזה חייב להיות בהתאם. תשלום חוב לקהילה הוא מלאכה מורכבת של אנשים יציבים רגשית וחזקים מאוד.

לדוגמה, פרויקט התיעוד, אנציקלופדיית אומנויות הלחימה, הוא החזרת חוב לקהילה שבה גדלתי אני, בוג׳ינקאן. וזו החזרת חוב שמיעוטה כספי – עולה כסף לתחזק את מאגר הטכניקות של בוג׳ינקאן – ורובה מלאכה, שעות עבודה שהושקעו בתיעוד ויצירת משמעות של הסילבוס של הקהילה בה גדלתי.

כדי להחזיר חוב השראה לקהילה יש צורך בנוכחות, כמו גינון, כמו הוראה, כמו גידול ילדים, החזרת חוב היא פרקטיקה שמחייבת נוכחות. החזרת חוב שקיבלנו באופן ישיר צריכה להיות ישירה גם כן.
החזרת חוב כזה היא אקסטרה, היא מאפשרת לנו לצמוח כבני אדם חזקים ולשנות תפקיד – מילד להורה.

דוגמאות:
וותיק שמלמד מחזיר חוב עצום לקהילה. הוא ממשיך את קו הידע ותורם לו זוית ראיה ופרשנות ייחודית.

וותיק הממשיך להגיע ומתאמן למרות שהוא מבוגר, ופצוע – מחזיר חוב כי הוא נותן לכולנו קנה מידה והשראה להמשיך להתאמן.

וותיק המשתמש בידע שלמד באקבן כדי לבנות עסק ומסביר כיצד – מחזיר חוב לקהילת הידע כי הוא פותח לנו אופקים, כיצד אפשר להשתמש בידע הלחימה גם בתחומים אחרים לגמרי.

וותיק המבין כיצד להיות ימאי, יודע לגלוש, להפליג, מבין את הרוחות והים ויודע כיצד להביא את המומחיות שלו לאקבן, מחזיר חוב לקהילה, הוא מגדיל את מאגר הידע שלנו ומעשיר את כולנו.

כל החזרת חוב כזו הופכת את כולנו לבעלי חוב לנותן. ומאחר ואנחנו יחד כבר עשרות שנים, כולנו חייבים לוותיקים כאלו הרבה מאוד, גם אני.

לא לכל אחד יש את המזל ואת הכוחות להחזיר חוב לקהילה, אני חושב שזה בסדר גמור, כאמור, בשלב הזה אף אחד לא חייב לי כלום. אבל כשוותיק מחזיר חוב לקהילה, דבר שקורה המון, זו הפתעה מצויינת, זה נפלא. צברתי חוב גדול לאקבן ואני אוהב זאת מאוד.

הטלה של נינג׳יטסו - קאטה גורומה - אקבן אומנויות לחימה