דן השמשוני

דן השמשוני מדגים הליכת שיירה עם שני גמלים עמוסי ציוד

המסע של דן השמשוני (Dan Hashimshony) בעולם אומנויות הלחימה, משתרע על פני מרבית חייו. הוא מוותיקי אקבן ומחזיק בחגורה שחורה ברמה 7. בשנת 2000 כתב את הספר ״טיפוס על עצים להולכי רגל״.

ד"ר דן השמשוני הוא פיזיקאי, יזם ביומד והולך רגל. הוא תרם תרומה בתחום חקר קרינת הטרה הרץ (THz), הוביל מיזמים וחברות בתחום הביו רפואי ובתעשיית ההייטק הישראלית (Sela, X-technologies, Dune, Epitomee), על שמו רשומים עשרות פטנטים. דן פרסם מאמרים אקדמיים ופרקי ספרים בנושאי פיזיקה. עיסוקיו וכישוריו הנוספים הם שמעניינים אותנו במיוחד והם בתחומי תנועה במדבר, ואימון אורחות גמלים, מקצוע שכבר כמעט חלף מן העולם. את חלק מתחומי המומחיות הספציפיים הללו שיתף דן ב 2005 במסגרת "פנקס השטח" אותו כתב ביחד עם יוסי שריף. הפנקס מתייחס לתנועה ארוכת טווח במדבר ומרחיב בנוסף על המצפן, קו הרכס וגם על המחשבות שסוערות במוחו של ההולך למרחקים ארוכים.

דן מחייה את תחום אורחות הגמלים וה - Long Range Camel Trekking. את התחום למד דן במשך שנים בסיני, בנגב, בירדן, ברג׳סטן שבהודו ובעיקר באוסטרליה אצל המומחה ראסל אוסברן (Russel Osborn). השיטה של אוסברן מכונה Trust Based Camel Training, טכניקה המתמקדת באימון גמלי בר, כאלה שנולדו וגדלו בטבע, לרכיבה ולהתנהלות באורחה תוך בניית אמון, אצירת כח, והכרה עמוקה של חיית המדבר החזקה והחכמה ולעיתים מסוכנת זו. גישה זו עולה בקנה אחד עם העקרונות שאנו מקיימים ב-אקבן, שבהם ידע, חכמת תנועה ועוצמה אצורה, הם המפתח להתפתחות והישגים.

דן מרבה לשוטט במדבר כשהוא מוביל אורחת גמלים ואיתו שותפיו, ילדיו ואנשים נוספים שאפשר ללכת איתם. הוא מעורב בחניכת "אקבנאוטים" צעירים ובמסעות מדבריים לנערים בסיכון, המשלבים תמיכה תוך כדי תנועה ושיח. הגישה של דן לתנועה במדבר העשירה מאוד את גוף הידע של אקבן והוסיפה מימד ייחודי לקהילה המגוונת, למסורת ולהלך הרוח שלנו. גישה כולית הטומנת בחובה את תכנון המסע על כל פרטיו, מתכנון התנועה, דרך הכנת הציוד הדרוש לקיומו -תפירת ראשיית הרסן והשקיים, בניית מסגרות אוכפים ועד להתקנת פעמון הצוואר. גישה המבוססת על מחויבות אנשי השיירה ומהווה תחום ידע שממשיך להתפתח תוך כדי תנועה.

באקבן דן מהווה דוגמה לדרך חיים המשלבת דיסציפלינות ופילוסופיות שונות שאנו מלמדים בהיבטי החיים השונים, היוצרת קיום משמעותי ומשפיע. שילוב המשקף את הרב-גוניות של קהילת הוותיקים שלנו.

"אין הרבה חוכמות, רק עבודה קשה וגעגועים, עבודה קשה וגעגועים לאחוות אנשים".
מתוך טיפוס על עצים להולכי רגל (2000)