איך שומרים על כושר כל החיים?

מאת יוסי שריף - פיזיותרפיסט BPT

מתחילים בהרגל קטן. טוב שיהיה בזמן קבוע של היום. אצל מתאמנים בעלי זמן פנוי זה יכול להיות כמעט בכל שעה של היממה, לבעלי מחויבויות וסדר יום צפוף השעות הטובות הן השכם בבוקר או לפני השינה. הורים צריכים להטוטנות גדולה כדי להקצות זמן קבוע לאימון מפני שהבוקר והלילה מוקדשים לילדים. קשה אבל אפשרי.

אפילו אם התחלת האימונים של תוכנית הכושר נראית קלה וריצה של פחות מחמש דקות נראית כמגוחכת, זה השתיל ההכרחי של עץ אימונים של עשרות שנים. נוכחנו שלפעמים צריכים הרבה מספר התחלות נפל עד שמבססים הרגל אימונים. מפליא כמה קשה לעשות רק כפיפת בטן אחת כל בוקר, זו ההתמדה של איך שהיינו. עשייה הדרגתית וחכמה תשנה זאת.

אפשר להתחיל בשכיבת סמיכה אחת או נעילת נעלי ריצה, ירידה להליכה של כמה דקות וריצה של דקה, לא יותר. אפשר להתחיל במכת יד אחת, בלימה אחת ובעיטה אחת, לא יותר מעשרים שניות לכל התרגילים. זה הבסיס ואותו מתרגלים באדיקות כל יום באותה שעה חוץ מיום אחד, קבוע, שבו נחים מתרגול. לאחר כמה שבועות או חודשים יש לנו הרגל גופני שקל לבצע וקשה להפסיקו. זהו גרעין האימונים העצמאי, זה הבסיס לכושר מעולה של שנים רבות. על ההרגל הזה אפשר לבנות, בהדרגה, אימונים של כמה שעות כל יום גם ללא הנוכחות של קבוצה או מדריך.

באמצעות גדילה איטית יוצרים הרגל עצמאי וקבוע של אימונים. על ההרגל הזה מבוססת תוכנית הכושר והאימונים של אקבן.

חזור וקרא - מדוע ההכנה הגופנית ותוכנית הכושר הדרגתיות?

המשך - כיצד לעשות כושר ולהתאמן ללא קבוצה?