אמנויות לחימה פיליפיניות

נכתב ע"י יוסי שריף

אמנויות הלחימה הפיליפיניות, המוכרות בשמותיהן: ארניס, קאלי או אסקרימה, הן אוסף של שיטות לחימה, מקוריות וייחודיות לפיליפינים. אחד המאפיינים העיקריים של אומנויות הלחימה הפיליפיניות הוא שטכניקות לחימה שלהן פותחו על ידי המקומיים במאבקם בטבע, חיות פרא, שבטים עוינים ופולשים חיצוניים. אומנויות לחימה אלו לא התפתחו כדי לענות על צורך אומנותי או מדיטטיבי. האוריינטציה העיקרית של האומנויות הפיליפיניות היא כאמנויות לחימת ממוקדות נשק, כגון: חרבות, סכינים, מקלות, דולו דולו ועוד. המתאמנים באמנות מתחילים מיד עם נשק ובהדרגה מתקדמים ליד ריקה, בשל הלך הרוח ההישרדותי המאפיין את הפיליפינים – לעולם לא ללכת לקרב לא חמוש.

רקע

הארכיפלגו הפיליפיני מורכב מ-7107 איים והוא ממוקם בדרום מזרח אסיה. בשל מיקומו האסטרטגי והמשאבים הטבעיים, לאומים רבים חשקו באדמה זו. בשל כך, ובשל המגע עם תרבויות שונות (מטעמי מלחמה או מסחר) אמנויות הלחימה הפיליפיניות הן עשירות ומגוונות וניתן לאתר בחלקן השפעות של סיוף ספרדי ואירופי. שיטות אלו הן השורשים של הרבה סגנונות שונים באמנויות הלחימה הפיליפיניות, המיוחדות לכל איזור. ניתן למצוא מאות שיטות פיליפיניות שונות.

במקום השמות הגנריים המודרניים של ארניס, קאלי או אסקרימה, מדויק יותר להבחין מהו שם השיטה או הסגנון על מנת לדעת את ההתמחויות והשוני שלה. השם בדרך כלל יתאר איזה סגנון מדובר או איזו שושלת יוחסין יש לשיטה.

וודיאו של לייטנינג ארניס, אומנות לחימה פיליפינית

קישורים

הסניף בישראל לייטנינג סיינטיפיק ארניס