לייטנינג סיינטיפיק ארניס

נכתב ע"י יוסי שריף


לייטנינג סיינטיפיק ארניס (Lightning scientific Arnis) היא אמנות לחימה פיליפינית מסורתית, אשר נוסדה בשנת 1937 על ידי גראנדמאסטר בנג'מין לונה למה המנוח, במקור מהאי הפיליפיני פנאיי. שיטה זו היא תערובת של טכניקות שונות שלומדו באופן בלתי פורמלי ברחביי האי. סגנון זה משלב, סראדה, קאדנילייה ואספדה אי דגה. הסגנון מתמקד בשימוש בכלי נשק: מקל בודד, שני מקלות, סכינים, חרבות, חרב/מקל ופיגיון ביחד (אספדה אי דגה), ואף לחימת יד ריקה. השיטה מתמקדת בשימוש מהיר ורב עוצמה בכלי נשק ובעיקר במקלות.

רקע היסטורי

בשנת 1937, בנג'מין לונה למה ועוד קבוצה של כ-20 חברים ארניסדורים, רצו ליצור שיטה לכל טכניקות הארניס אשר הועברו אליהם על ידי משפחות השבט, שנשמרו על גבי הדורות למטרות הגנה. הם הסתובבו ממקום למקום באי פאנאי וחיפשו את המאסטרים הטובים ביותר שילמדו אותם. במקרים מסויימים אף קראו תיגר על ארניסדורים, על מנת לבחון את כישוריהם וטכניקות הקרב. הטכניקות המשפחתיות והידע שהם צברו מנסיונותיהם, הביאו לפיתוח לייטנינג סיינטיפיק ארניס.

פעילויות הארגון נקטעו בשל פרוץ מלחמת העולם השניה. מרבית חברי הארגון החליטו להלחם בפולש היפני, הם נכנסו למחתרת ועסקו בפעילויות התנגדות לפלישה, כתוצאה, חלק מחבריו של מאנג בן נהרגו או הוצאו להורג בשל פעילותם בגרילה. בסיום המלחמה, מאנג בן וחבריו שנשארו בחיים בנו את הארגון מחדש. מאנג בן המשיך בפיתוח השיטה בגואם, הוא השתלם בלימודי ג'ודו, קראטה, אגרוף וסמינרים שונים, עד שחזר לפיליפינים ב-1957 והמשיך ללמד את שיטתו עד יום מותו.

רקע טכני

לייטנינג ידועה בשל טכניקות ייצור הכח המירבי עם מקל וכן מהירות המקל והתנועה. זוהי שיטת "אספדה אי דגה סראדה" (מספרדית - חרב/מקל וסכין) שני נשקים בעלי אורכים שונים, אחד בכל יד, והעיקרון המרכזי בה הוא לחימה תוך כדי יציאה מטווח הראייה של היריב ("סראדה"). עקרון זה מדבר על שימוש בלתי פוסק במכות מהירות וחזקות עם המקל ושמירה ודחיפה עם היד הריקה, על מנת לשלוט ביריב ולהוציאו משיווי משקל. הצורה המתקדמת יותר משתמשת בסכין, במקום ביד הריקה. במקור, השתמשו בחרבות ובסכינים אמיתיים, אך כיום מתרגלים במקלות ובסכיני אימון. הקונספט של אספדה אי דגה אינו מתייחס רק לכלי נשק ספציפיים ומלמד גישה אוניברסלית לכלי נשק. ניתן ליישם את טכניקות אלו בשימוש במקל בודד, שני מקלות ויד ריקה.

לייטניניג סיינטיפיק ארניס בישראל

מועדון לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל נוסד בשנת 2008 בישראל, על ידי מאסטר ג'ון אסקודרו ונטע שרמיסטר. ג'ון הינו אחד מהאנשים האחרונים שלמדו ישירות תחת הגראנדמאסטר המנוח וממנו קיבל את דרגתו, בפיליפינים. חלק מהאימונים הם אימונים מסורתיים בעוד חלקם הם אימוני "ספארינג" תחרותי- קרבות במגע מלא תוך שימוש במקלות מרופדים ומיגון גוף וראש. מטרת המועדון היא להביא אמנות לחימה פיליפינית אותנטית עם בסיס מסורתי ולשלב אותה עם דרך חשיבה מודרנית.

וודיאו של לייטנינג ארניס, אומנות לחימה פיליפינית

קישורים

אתר לייטניניג סיינטיפיק ארניס בישראל