טאי סבאקי - תנועה, תקיפה והתחמקות

נכתב ע"י יוסי שריף

טאי סבאקי, 体捌き, Tai Sabaki, מילולית - תנועת גוף - מתייחס לדרכים השונות להתחמקות או התקדמות ליריב באומנויות לחימה רבות. טאי סבאקי הוא מונח ואוסף טכניקות הנמצאות בשימוש ברוב אומנויות הלחימה היפניות, בין אם הן לפני תקופת מייג'י (קוריו) או אומנויות לחימה חדשות, גנדאי בודו.

טאי סבאקי הוא בסיס חשוב של תכנון הקרב, מתודת הלימוד והקיהון בנינג'יטסו, המונח, בנינג'יטסו, מתייחס לתנועה של הגוף בכל המישורים.

חלוקה של טאי סבאקי

את התנועה בטכניקות של הטאי סבאקי ניתן לאפיין במספר משתנים:

  1. אופן תנועת הרגליים (גרירה, קפיצה, צעד, כיפוף וכולי)
  2. מישור התנועה (הצידה, למעלה, וכולי)
  3. תזמון של התנועה ביחס להתקפת היריב
  4. בליסטיות (קפיצה, השתטחות, גלגול צעד וכולי)


חלוקה של טאי סבאקי לפי כיוון ומישור תנועה

טאי סבאקי לפנים

טאי סבאקי לפנים יכול להתבצע במספר צורות. תנועה לפנים עם צעד מלא, תוך החלפת הצד הפונה ליריב, נקראת בנינג'יטסו- צקי. עיקרה היא תנועה גוף ורגל משותפת המביאה את הצד הרחוק מהיריב, בעזרת צעד ברגל הרחוקה, אל מול היריב. ניתן להשתמש בתנועה לפנים כדי להתקיף עם היד האחורית או כלי נשק שהיא אוחזת, או כדי להקטין את המרחק ליריב על מנת לשבש ביצוע טכניקה שלו.


תנועה לפנים בצעד רודף, טסוגי אשי

תנועה תוך כדי שמירה על המפנה, של הצד הפונה ליריב, בגרירת רגל, היא סוג של טאי סבאקי הנפוץ בסוגי ספורט לחימה רבים (אגרוף, אומנות לחימה משולבת וכולי). תנועה כזו לפנים עם צעד רודף נקראת בנינג'יטסו טסוגי אשי.


סבאקי בהליכה מול יריב מתקיףטאי סבאקי לצד

טאי סבאקי לצד, או יוקו טאי סבאקי, היא תנועה הצידה בזוית ישרה לנקודת המוצא של הטורי. תנועה זו יכולה להתבצע בקפיצה או בצעד רודף. אם התוקף מתקדם תוך כדי ביצוע ההתקפה אזי ביצוע ההתחמקות לצד עלול למקם את המגן מאחורי התוקף.טאי סבאקי לאחור

תנועה לאחור, אושירו טאי סבאקי או קוהו טאי סבאקי, היא תנועת התרחקות בלחימה המרחיקה את המגן מהתקפת היריב בקו ישר לאחור. ההתחמקות לאחור יכולה להתבצע בצעד מלא, בגרירת רגל, בצעד מצליב או בקפיצה. התחמקות לאחור בזמן קרב היא אינטואיטיבית ולעיתים קרובות משיגה מטרה ריגעית בלבד מאחר והמגן נשאר על קו ההתקפה של התוקף וההתקפה הבאה תקצר אליו את המרחק.טאי סבאקי באלכסון לאחור

כיוון ההתחמקות באכסון לאחור שימושי במגוון של סיטואציות קרב והוא נלמד ראשון בהכנה לבחינות חגורה בנינג'יטסו. כיוון התחמקות זה - ננמה אושירו טאי סבאקי - מרחיק את המגן מהיריב ובנוסף מסלק אותו מקוו ההתקפה הישיר לפנים. התחמקות לאחור באלכסון יכולה להתבצע בצעד גרירה, בצעד מצליב, בקפיצה או בקפיצה מצליבה.


וידאו של טאי סבאקי אלכסוני עם צעד לאחור, אושירו ארוקי


וידאו של טאי סבאקי אלכסוני בקפיצה עם צעד לאחור


ההתחמקות יכולה להתבצע גם במישור האנכי, בקפיצה או לחילופין בירידה לרצפה.

וידיאו של טאי סבאקי בירידה לקרקע, מוגורי סבאקיחלוקה של טאי סבאקי לפי אופן תנועת הרגליים

ישנן צורות התחמקות והתקדמות רבות בנינג'יטסו המשותפות לא רק לאומנויות לחימה מודרניות אלא גם עם אומנויות לחימה סיניות. טכניקות הנינג'יטסו משמרות מאפיינים של תנועה בשטח שנעלמו בשעה שהלחימה הפכה לספורטיבית יותר בזירת לחימה חלקות. בסוגי ספורט לחימה מודרניים המשטח הישר והקבוע גורם להעלמות של טאי סבאקי של שטח הקיים בשיטות לחימה עתיקות.

וידיאו של עקרונות הטאי סבאקי בשטח


צעד מוצלב, הריהו צעד ההליכה הרגיל, מקבל התמקדות קרבית השומרת על המיפנה של המגן מול היריב בזמן הצעד. טכניקת הליכה רגילה מפנה את החזה לכיוון ההליכה, בצעד מוצלב, הנקרא יוקו ארוקי, מפנה המגן את הצד לכיוון ההתקדמות ושומר על המיפנה בזמן ביצוע הטאי סבאקי.

וידאו של הליכת הקרב בנינג'יטסו - ארוקי


וידאו סיכום של טאי סבאקי לעשרה כיווני התחמקות ותקיפה

אימוני נינג'יטסו בהם נלמד טאי סבאקי

קטגוריה: