אנציקלופדיה > חקר עימותים > הפירמידה המתודית

נכתב ע"י יוסי שריף

הפירמידה המתודית (Methodical pyramid) היא כלי להדרכה שפותח בשנות ה -80 בבית הספר לאומנות לחימה של https://www.akban.org/hebrew/about/. הפירמידה מחלקת את לימוד המיומנות הגופניות באומנות לחימה לרבדי התקדמות ומאפשרת תכנון הדרכה מוכוון מטרה.

רקע של הפירמידה המתודית באומנויות לחימה

הפירמידה המתודית קמה כדי לתת מסגרת תכנון אינטגרטיבי למרכיבים המסורתיים והחדשים באומנות הלחימה באקבן. טכניקות המגיעות ממספר שיטות לחימה עוברות בדיקה מול תרגול לחימה מודרני ונכנסות למבנה מתודי המאפשר לימוד הדרגתי של יכולות. באמצעות המודל, מורה באומנויות לחימה יכול לנתח את גוף הידע הקיים ולהטמיע טכניקות חדשות בהתאם לשינוי דרישות הלחימה במציאות. המודל מחלק את תרגול אמנויות הלחימה לסגמנטים העולים במורכבותם - מכישורים תנועתיים פשוטים ועד ליכולות המורכבות הנדרשות מלוחם בעימות אלים, קרב או תחרות.

המאפיינים החשובים של התיכנון באמצעות הפירמידה המתודית הם:

  • מניעת פציעות באמצעות הכנה גופנית הנגזרת והמתאימה למאמצי היעד (קרבות ותרגול קרב)
  • אפשרות לתכנן לימוד ואימון לפי המטרה התנועתית והלחימתית.

רבדי הפירמידה המתודית

רובד ההכנה הגופנית הוא יכולות בסיסיות של תנועה, כוח וכושר שעליו נחים כל הרבדים האחרים. ברובד זה נלמדות ומתורגלות היכולות הנדרשות מהלוחם ברבדים המורכבים יותר. הרובד הבא במורכבותו, אחרי ההכנה הגופנית, הוא רובד תנועות הבסיס או הקיהון ברובד זה נלמדות תנועות הבסיס: בעיטות, בלימות נפילה וגילגולים, מכות יד, הטלות, בריחים, ריתוקים על הקרקע ואחיזות.

רובד התרגולות, הקאטה מחבר יחד מספר תנועות מרובד הבסיס לרצף. ברובד זה נלמדים במספר שיטות לחימה כגון קראטה, רצפים של מכות, הגנות ובעיטות כדי לעזור לשנן אותן טוב יותר בהקשר של זרימה בין תנועות ותגובה לתנועות של היריב. בשיטות לחימה עתיקות יותר נלמדים רצפים של מכות בסיס כאשר לשני בני זוג יש תפקידים מוגדרים שאותם הם חייבים לבצע במדויק. באופן כזה רובד התרגולת משתנה משיטת לחימה אחת לשניה.

ברובד קרבות האימון קומיטה, רנדורי, נכנס אלמנט של אי וודאות. נלמדת ונבדקת שליטה בשליפה אינטואיטיבית של הרצפים של רובד התרגולות. המתרגל אינו יודע כיצד יגיב עמית האימונים שמולו והוא מחוייב להגיב באוצר מילים תגובתי הנלמד ברובד התרגולת. רנדורי הוא הרובד הראשון שבו מתאפשרת תגובה ספונטנית למצב המחקה קרב אמיתי או תחרותי.

הרובד האחרון אינו נוכח באימונים אלא רק בתכנון ההדרכה, זהו רובד קרב האמת או רובד התחרות האגרסיבית. ברובד קרב האמת (טטקאי) או הקרב התחרותי (שיאיי) נמצא המתאמן מול יריב המתכוון לנצח אותו באופן ספורטיבי או להזיק לו גופנית.

קישורים חיצוניים

ספר הפירמידה המתודית באתר אקבן