אנציקלופדיה > טכניקות לחימה ותנועה - נינג'יטסו > שטח > Portal:שטח

נכתב ע"י יוסי שריף

שטח ותנועה בשטח הם חלק בלתי נפרד מהאימונים באומנויות לחימה עתיקות. התנועה ממקום למקום שימשה רקע לאימונים וכמובן ללחימה. בבית הספר לאומנויות לחימה אקבן אנו מתעדים בפרוט את טכניקות הלחימה, התנועה, הישרדות וטיפוס הנכללות בסילבוס של בית הספר.

באקבן אומנויות לחימה וטיפוס מצוקים

ישנם מקצועות רבים הנכללים בסילבוס האקדמיה לאומנויות לחימה אקבן. לאדם המתאמן באומנות לחימה קל בד"כ להבין איזה מיומנויות לחימה עליו להשלים מאומנויות לחימה שונות אותן הוא לא לומד או לומד בצורה חלקית באומנות הלחימה אותה הוא מתרגל. אך קשה הרבה יותר להבין מדוע מיומנויות תנועה בשטח כגון טיפוס מצוקים הן לא רק צורך בבית הספר לאומנויות לחימה אקבן אלא הכרח. אימוני לחימה משלבים בין ארבעה מרכיבים עיקריים בהם: יכולות מנטאליות, יכולות טכניות,יכולות טקטיות, ויכולות פיזיות, ישנם מקצועות ספורט רבים המשלבים בין ארבעת מרכיבים אלה, אך רק באומנויות לחימה וטיפוס מצוקים המשקל של כל אחד מהאיכויות הוא שווה.

טיפוס

טיפוס חופשי היא פעילות המשתמשת ברגלים ובידיים כדי להעפיל על עצם תלול. טיפוס נעשה למטרות של פעילות גופנית והתפתחות רוחנית. וגם כחלק מתנועה המאפשרת להשיג מטרות של תחזוקה, צבא ומעבר. האימון בטיפוס חופשי מושפע מארבעה מרכיבים: ההכנה המנטאלית אותה מיישם המטפס, הטכניקה אותה מיישם המטפס, והיכולות הגופניות והטקטיות של המטפס. טיפוס מתחלק לתתי התמחויות:

  • בולדרינג (Bouldering):> העפלה על סלעים גדולים, בולדרים הנעשית בסיוע אבקת מגנזיום ונעלי טיפוס בלבד. לרוב, במקום חבל איבטוח משתמשים בכרית נחיתה ובעוזר (spotter) המשגיח על המטפס.
  • טיפוס קרח (Ice climbing): העפלה על קרח או שלג קשה בעזרת ציוד מיוחד המתוכנן למטרה זו, ביחוד גרזיני קרח וקרמפונים (crampons). ציוד האבטחה דומה במהותו לטיפוס סלעים למרות שנקודות העגינה מותאמות לקרח ושונות מעיגוני סלע.
  • טיפוס הרים (Mountain climbing, Mountaineering):העפלה וטיפוס על הרים למטרות ספורט או פנאי. העפלה זו מערבת לעיתים קרובות טיפוס על סלע וטיפוס על קרח
  • טיפוס על סלעים (Rock climbing): העפלה על צוקי סלע בעזרת נעלי טיפוס ואבקת מגנזיום. ציוד נוסף כגון חבלים, בולטים, אבני עיגון ואמצעי חיכוך נמצאים בשימוש כדי להגן על המטפסים מנפילה.
  • טיפוס בעזרת אמצעים (Aid Climbing): העפלה על צוקי סלע תוך שימוש אינטנסיבי בציוד ולא בטכניקות של טיפוס חופשי.
  • טיפוס על בניינים (Buildering): עם התפתחות הסביבה העירונית וכן הצורך הצבאי, פותחו טכניקות של טיפוס על מבנים.
  • טיפוס עצים:העפלה על עצים בעזרת ציוד מיוחד, או ללא ציוד.


יישום הפירמידה המתודית לטיפוס

הפירמידה המתודית היא כלי תכנון למערכי אימונים בלחימה, שטח ובטחון. בעזרת הפירמידה המתודית ניתן לגזור מערכי אימון, עד לרמת תרגילי הכושר, ולהתאים אותם לתפקוד מקסימלי. מסקנות הפירמידה המתודית הן אחד הגורמים, לא היחידי, שגרמו להכנסת הסילבוס של שטח, טיפוס וטג"ח לאקבן.הכנה גופנית לטיפוס

טכניקה

הכנה מנטאלית

טקטיקה בתנועה על סלע

טכניקות שטח וטיפוס