מודרה

נכתב ע"י יוסי שריף

מודרה (Mudra) הוא מצב נשימה, גוף, ידיים, פנים, או כולם יחד, המקושר עם קשב ופעילות. בעוד שמודרות מסוימות כוללות את כל הגוף, רובן מתמקדות בידיים ובאצבעות.

וידאו - רקע של שימוש במודרה וקמאה בלחימה

היסטוריה של סימני ידיים וגוף

השם מודרה הוא מילה עם מספר משמעויות בסנסקריט ופירושה הוא חותם, מצב גוף או מחווה. מודרות, שהמקור שלהן הוא כנראה בחצי היבשת ההודית, נמצאות בתפקיד דומה (פיקוח ושינוי של מצב תודעה-גוף) בכל אותן ארצות שהושפעו מהפילוסופיה והדתות שמקורן בהודו. בהודו, מלבד היותן כלי לתרגול המופעל באיקונוגרפיה ובתרגול הרוחני של דתות הודיות, יש למודרות משמעות בצורות רבות של ריקוד הודי ויוגה. מגוון המודרות המשמש בכל תחום (ודת) שונה, אך עם חפיפה מסוימת. בנוסף, רבות מהמודרות שמקורן בהודו משמשות מחוץ לדרום אסיה, ופיתחו צורות מקומיות שונות במקומות אחרים.

השימוש במצב ידיים וגוף כדי ליצור פיקוח ושינוי של מצב תודעה-גוף נפוץ בתרבויות רבות. גם כאמצעי שיחה לא מילולית וגם במשמעויות מקבילות, דתיות, בדתות בנות זמננו.

ביהדות יש שימוש במודרות מסויימות, ידוע במיוחד מצב הידיים בברכת כהנים.

בהאטה יוגה משתמשים במודרות בשילוב עם פראניאמה (תרגילי נשימה יוגיים), בדרך כלל בעת תנוחת ישיבה, כדי לעורר חלקים שונים בגוף המעורבים בנשימה ולהשפיע על זרימת פראנה ובינדו. בניגוד למודרות טנטריות, מודרות היוגה הן בדרך כלל פעולות פנימיות, הכוללות את רצפת האגן, הסרעפת, הגרון, העיניים, הלשון, פי הטבעת, איברי המין, הבטן וחלקים אחרים בגוף.

באקבן, למרות ההבנה באשר לשימוש הדתי, משתמשים במודרות כדי לווסת את המצב הרגשי מנטלי, במיוחד, אבל רק, ברגעי חרום.

הסבר על שימוש במודרה במצב חרום