גושה דורי, פריקת כתף - נינג'יטסו

נכתב ע"י יוסי שריף

וידאו של מושה דורי הנקרא בישראל גושה דורי


וידאו הסבר כללי של מושה דורי הנקרא בישראל גושה דורי

ֿ

וידאו של מושה דורי הנקרא בישראל גושה דורי


וידאו של גושה דורי מתקדם בקרב


גושה דורי הנקרא ביפן גם מושא דורי, (武者捕), (Musha dori, underarm shoulder lock - Ninjutsu) הוא בריח כתף בנינג'יטסו. בריח זה מפעיל כוח על המרפק ועל הכתף ועלול לגרום לפריקה אחורית של הכתף.


תאור של גושה דורי, פריקת כתף

בני הזוג אוחזים באחיזה ימנית (יד ימין אוחזת בדש), המתרגל פוסע עם רגל שמאל בזווית של 45 מעלות לשמאל ולאחור בצעד גדול. תוך כדי הצעד מושך את שרוול היריב לכיוון התנועה ודוחף את דש שמאל של היריב לכיוון הפוך מהתנועה, כך שהיריב מפנה מעט את צידו הימני למתרגל. המתרגל משחרר את אחיזת יד שמאל שלו, מבצע איתה סיבוב גדול כנגד כיוון השעון כך שכל זרועו עוברת תחת יד ימין של היריב (שעדיין אוחזת בדש)ואחר מעליה. המתרגל ממשיך בסיבוב זרועו גם כשפוגשת את מרפק יד ימין של היריב. המשך הסיבוב של היד גורם למרפקו של היריב לקרוס פנימה כך שכל זרועו מתקפלת וכרוכה ביד שמאל של המתרגל.

במקביל לתנועה זו, צועד המתרגל קדימה עם רגל שמאל קדימה, כך שהוא צמוד לגוף היריב.לאחר סיום סיבוב היד, משחרר המתרגל את יד ימינו מדש היריב ואוחז בכף יד שמאל שלו עצמו. בכדי לסיים את הבריח, צועד המתרגל, שוב עם רגל שמאל, לאחור ובסיבוב כך שרגל שמאל חבויה מאחורי רגל ימין. בסיום הצעד יורד המתרגל על ברך שמאל. כל זמן הצעד שומר המתרגל על אחיזתו שלו ועל מרפק היריב המכופף, ועת יורד על הברך, דוחק המתרגל את מרפק היריב מעלה,זאת יחד עם משיכת היריב מטה. התנועות המנוגדות שבין הירידה על הברך ובין דחיקת מרפק היריב, יחד עם זוית האחיזה, יוצרים לחץ רב על כתף היריב ומאלצים אותו ליפול על גבו או להתגלגל לאחור, או להסתכן בפריקת הכתף.

קישורים חיצוניים