שליטה – מתי צריך דטאנט?

שיטת דטאנט לויסות רגשי גופני - יוסי שריף
שיטת דטאנט מייצרת שליטה רגשית ומחשבתית בזמן חרום, סכנת חיים ועימותים.

אנשים מיוחדים יכולים לשלוט ברגשות שלהם ולהגיב נכון גם במצבים שבהם הרוב יקפא על מקומו או יגיב בחוסר שליטה מוחלט. מהו הדבר, מהי היכולת שיש לאותם אנשים המצליחים לתפקד היטב בלחץ ולעשות את הדבר הנכון? האם ניתן ללמוד שליטה פנימית ואם כן כיצד?

שליטה בשיגרה מול שליטה בחרום

התקפת טילים - ויסות רגשי בשיטת דטאנט

ישנן שתי מסגרות זמן שבהן אנו צריכים שליטה – טווח ארוך וטווח קצר – שתיהן תלויות אחת בשניה. כדי לבנות שליטה ריגשית בחרום אנו חייבים לתרגל לאורך זמן, גם בשיגרה.

מסגרת הזמן הקצרה מצריכה שליטה עצמית בזמן חרום. יש רגע שבו אנו נדרשים להגיב מיד. מסגרת הזמן השניה היא ארוכת טווח. לאורך שנים אנחנו יוצרים שליטה וכוח רצון באמצעות תרגול גופני מתמיד. תרגול גופני קבוע באומנויות לחימה מפתח כוח רצון ושליטה שעוזרים לנו להשיג מטרות.

גם בזמנים של סטרס, מול איום, תגובה גופנית נכונה יוצרת שליטה. לגוף, למנח שלו, לאופן בו אנו נושמים ומדברים יש השפעה מכרעת על המחשבות והרגשות שלנו, לא רק לאורך שנים אלא מייד. הדרך שבה אנו משתמשים בגוף משנה את הדרך בה אנו חושבים.

שליטה ריגשית ומחשבתית בזמן דחק

שליטה רגשית בטיפול בפצוע בשיטת דטאנט
תגובת דחק, גם בחרום אמיתי אבל גם בזמן עימות מילולי שיכול להיות ויכוח משפחתי, בולמת את הזיכרון הנוהלי וגוררת שרשרת של תופעות הורמונליות, עצביות וקוגניטיביות אשר מצמצמות את שדה הראיה, פוגמות בשיפוט ובמוטוריקה העדינה ומובילות להסלמה מהירה של מצב העימות. זאת אומרת שתהליכים שנלמדו באופן אקדמי בכיתת לימוד או מספרים עלולים להישכח בזמן שאנו זקוקים להם יותר מכל, בזמן חרום.

כיצד מתרגלים תגובות נכונות וחשיבה בזמן חרום?

הילחם ברח או קפא בסדנת דטאנט
ברגעים קשים אנו צריכים להחליט ולבצע החלטות נכונות ומהירות. דווקא אז אנחנו עוברים הרבה פעמים לצורת תגובה שאינה עוזרת לנו. הסיבה לכך נעוצה, בין השאר במנגנון עתיק שנכנס לפעולה בגוף – מנגנון 3F, באנגלית Fight, Flight, Freeze, ובעברית: הילחם, ברח או קפא.

זהו מנגנון שבסוואנה או בג׳ונגל משמר חיים ואיננו רוצים להיפטר ממנו, בעזרת שיטת דטאנט אנו מווסתים אותו כדי להשתמש ב3F במקצועיות. אנו קוראים לזה קשיבות קרבית, Combat mindfulness. קשיבות קרבית אינה רגיעה ואינה תוקפנות, זהו מצב המוכר לאומני לחימה המאפשר עצירה וקשב או מהירות והחלטיות – הכל באופן נשלט.

בשביל לקבל את ההחלטות הנכונות, עלינו להיות בשליטה מלאה על עצמנו גם בשיגרה. השיגרה היומית היא הזמן החשוב שבו ניתן לקבע הרגלים מתאימים, גם לחיי יום יום וגם לזמני דחק.

משמעת היא חופש

שכיבות סמיכה תוכנית הכושר אקבן

תרגול גופני קבוע הוא המפתח לשליטה בכוח הרצון בשיגרה – תרגול טכניקות דטאנט הוא המפתח לשליטה גם בזמן עימות, סכנת חיים או קרב.

תרגול טכניקות גופניות הוא כלי מדויק, אפשר למדוד אותו וזה מה שאנו עושים בסדנאות. רק בעזרת טכניקות גופניות ניתן לקבע גם לקבע קשיבות קרבית ולרכוש משמעת לכל החיים.טכניקות השליטה שפותחו בדטאנט מושתתות על מחקר מדעי של יחסי הגומלין בין המדדים הפיזיולוגיים ובין המצב הרגשי והקוגניטיבי.

המשמעת המאפשרת את השינוי הזה מבוססת על תרגול גופני. אין צורך להיות בכושר גבוה, ניתן לתרגל ולהשיג שליטה גם עם מגבלה גופנית.

אנו מעבירים את סדנת השליטה שלנו בקורסי פיקוד בצה״ל, גופי ביטחון שונים, צוותים במוסדות רפואיים ובתחום החומרים המסוכנים, מנהלים בחברות וגם אנשים פרטיים הרוצים לשפר את הויסות הרגשי במצבי עימות ולנהל אותם בשליטה ובבהירות.

לימדו איך לשלוט בפחד ובלחץ

התקשרו אלינו 052-5108747 והשתתפו בסדנאות פורצות הדרך של דטאנט. לימדו כיצד להיות קרי רוח, החלטיים וממוקדים בזמני דחק ובשגרה.

וידאו דטאנט