אנציקלופדיה > אקבן-ויקי

נכתב ע"י יוסי שריף
(הופנה מהדף אקבן-ויקי)

אקבן ויקי היא אנציקלופדיית אומנויות הלחימה הגדולה בעולם. באנציקלופדייה זו משתלבים יחד טקסטים ורקע היסטורי עם סרטי וידיאו שצולמו במיוחד המתעדים טכניקות של אומנויות לחימה שונות. אקבן ויקי מכילה טכניקות לחימה רבות בעברית ובאנגלית המסודרות באופן לוגי. הויקי פתוחה לכל מתאמן היכול להוסיף מידע אודות אומנויות לחימה ותרבות הלחימה.

המטרה של אקבן-ויקי

אניצקלופדיית אומנויות הלחימה אקבן-ויקי תתעד אומנויות לחימה, ספורט לחימה, שיטות לחימה ושיטות תנועה וכושר. כול אומנויות הלחימה צריכות להיות מתועדות, כולן. התיעוד צריך להיות וויזואלי, מדויק, מוסבר, מקיף וחופשי מאגו.

פשרות הן חיוניות – תיעוד של טכניקה בינונית עדיף מחוסר תיעוד. אל המידע עדיף להתייחס באופן אינקרמנטלי ולא בינארי. השתתפות של אומנויות לחימה שונות משמעותה תיעוד מקיף וריבוי דעות. השתתפות בלעדית של בית הספר לאומנות לחימה של אקבן תגביל את התיעוד לאומנויות הלחימה שאנו באקבן מתרגלים ולכן אנו מזמינים כל אדם המבין באומנות לחימה לכתוב באופן חופשי. חלק גדול מהטכניקות באקבן ויקי כתובות באנגלית מאחר וזו השפה הבינלאומית בעולם אומנויות הלחימה.

מדוע צריכים מאגר מידע של אומנויות לחימה?

אלפי אומנויות לחימה נוצרו ועשרות ומאות סוגים של ספורט לחימה מתורגלים בעולם. כשהתחלנו באקבן לתעד את התרבות הזו, התרבות שאנו ואתם מתרגלים, נתקלנו בשאלה: "מי צריך מאגר אנציקלופדי של ערכים וסרטים של אומנויות לחימה?" התשובה היא ארוכה אבל אפשר לקצר אותה למספר סעיפים.

 1. אומנויות לחימה הן גם תרבות. תרבות צריך לתעד.
 2. אין שום אנציקלופדיה רצינית אחרת. זה לא יאמן אבל אין הרבה נסיונות לאנציקלופדיה כמו זו של אקבן.
 3. צריכים לשמור על הידע.עם השנים נעלמו מאות ואולי אלפי סגנונות לחימה, נעלמו תובנות המגיעות מתרגול ואבדו לנו שיטות אימון מרתקות. זה היה נפלא אם היינו יכולים לראות חייל ליגיון רומאי מתאמן בחרב וחנית, את שיטות האימון של לוחמים סמוראים, אימון קפא"פ בפלמ"ח ואולי אפילו קרבות של צבא אשור. אקבן ויקי נולד כדי שנוכל לשמור על הידע שלנו ולהרחיב אותו.
 4. התיעוד של אומנויות הלחימה חייב להיות משולב - מילים אינן מספיקות כדי לתעד טכניקות לחימה. צריכים גם טקסט, מילים ומאמרים המסבירים את התובנות והרקע וגם סרטי ווידיאו ומדיה המדגימים ומתעדים אותה.
 5. אקבן ויקי תתעד את כל אומנויות הלחימה - נכון שאנחנו באקבן התחלנו ב-בודו נינג'יטסו, אומנות לחימה משולבת מסורתית שמקורה ביפן, אבל מאגר המידע אינו מיועד לנו: ג'ודו, אייקידו, מואי תאי, שיטות לחימה סיניות (ניראדין), ג'יו ג'יטסו ברזילאי - כל אומנויות, שיטות וסוגי ספורט הלחימה.

למה יש באקבן ויקי "רק" כמה אלפים של טכניקות לחימה ולא כמה מליונים?

כל שינוי דורש זמן. עדיין אין תרבות דיון אקדמית מקיפה בתחום אומנויות הלחימה, רק ניצנים של תרבות כזו, התחלות המפוזרות על פני כמה עשרות אתרים באינטרנט. כדי לצלם ללא הפרת זכויות יוצרים, לערוך בווידאו ולכתוב תיאור ורקע של טכניקות ושיטות צריכים סבלנות רבה. יש לנו סבלנות כזו. גם באקבן עסוקים רוב הוותיקים והתלמידים המתחילים באימון ולא בכתיבה באקבן-ויקי. אנו מקווים שעם הזמן יצטרפו אומני לחימה נוספים. גם אתם יכולים להירשם ולהתחיל לכתוב ולשפר. לפני כעשרים שנה התחלנו לתעד ולצלם טכניקות ואנו ממשיכים, בעזרת וותיקי אקבן, לתעד ולשפר. יש באנציקלופדיה כבר יותר מ 1600 טכניקות בווידיאו, ואנחנו מצלמים ומוסיפים עוד בכל שבוע!

יתרונות השיתוף ותקשורת

שדות ידע רבים הרוויחו מחלוקה של ידע ותיעוד שלו. הכמות האדירה של חומר לימודי וטכני שאנו מתרגלים באקבן הכריחה אותנו למצוא דרכים לארגן את החומר ולהתייחס אליו בצורה שיטתית. מצאנו שידע הלחימה שלנו היה חסר במספר תחומים, והיכולת שלנו לבצע טכניקות לחימה מסוימות בקרב הייתה לעיתים לקויה. למידה ממורים שונים, במשך עשרות שנים הייתה ועודנה הכרחית. ויקי הוא מקום המאיץ את שיתוף המידע, המחקר והלמידה.

ארגון של מידע וויזואלי ברשת סמנטית

לאחר שנים של ניסיונות טובים יותר וטובים פחות ליצור בסיס מידע בעזרת מיקרוסופט אקסס, שילבנו בין שתי פלטפורמות: ויקימדיה וויוטיוב. היתרונות שהסתמנו עקב השילוב הם:

 1. ניווט והתמצאות בשדה הרחב של טכניקות של אומנויות לחימה בכלל ואומנויות הלחימה שאנו באקבן מתרגלים בפרט.
 2. מציאת הקשרים נסתרים. בעזרת המערכת הייחודית הסמנטית שבבסיס הויקי שלנו אנו מאתרים קשרים ויחסים בין טכניקות לחימה, מוצאים גנאולוגיות חדשות ופתרונות למצבי קרב.
 3. שיפור מתמיד – אחד מהנושאים העיקריים באקבן. בעזרת מאגר ידע ענק זה אנו יכולים לשפר את הטכניקה שלנו, לקבל משוב וויזואלי מאחרים על מידת הדיוק של הביצועים שלנו ולשפר אותם.

עשינו זאת כך:

 1. השתמשנו בעץ מבנה לוגי והכנסנו את סרטוני הווידיאו לתוך קטגוריות היושבות בתוך מטא קטגוריות. מאחר וטכניקות אינן ישויות חומריות אלא ווירטואליות הן יכולות להשתייך למספר עצי מבנה. חלק מעצי מבנה אלו וכמובן הקטגוריות היוצרות אותם חופפים: נמצא למשל את בריח ג'וג'י גטמה בקטגוריית "Fighting from a position" הנמצאת ב "BJJ by goal/submissions" וכמו כן נמצא את הבריח גם בעץ המבנה של "Budo Ninjutsu/Ne waza".
 2. יצרנו מערכת "יחסים סמנטיים" בין הטכניקות על ידי נתינת ערכים אינפורמטיביים לקישורים בין הטכניקות.
 3. הערכים האינפורמטיביים המוצמדים לקישורים נעשו בעזרת תוכנת ויקי סמנטית - semantic wiki – פעולה זו מאפשרת לנו לחשוב על דרכים חדשות שבהן הטכניקות, הסרטונים והמדיה, מתייחסים אחד לשני. דוגמאות ליחסים כאלו המתגלים בויקי סמנטית הם:
  1. מהי טכניקת הנגד (counter) לטכניקה מסוימת?
  2. לאיזו טכניקה מגיבה הטכניקה המסוימת?
  3. אילו טכניקות מזכירות או זהות לטכניקה המסוימת?
  4. מהם הדרכים לבצע נכון את הטכניקה המסוימת? וכו'

כיצד לסדר את ידע התנועה ואומנות הלחימה

היינו חייבים למצוא דרכים לארגן ולהתמצא בסבך החומר שעליו מבוסס לימוד הלחימה, ההכושר והתנועה באקבן. אחת הבעיות הייתה הצד הוויזואלי של הידע באומנויות לחימה ותנועה. צד וויזואלי זה הינו כרגע בלתי חדיר למנועי חיפוש (לצערנו הרב). זו סיבה נוספת, מעבר לרצון לבנות מערכת הקשרים סמנטית, שחייבה הוספת תיוג לסרטוני הוידיאו שצילמנו. כבר שנים לפני הגרסה הנוכחית של האנציקלופדיה שלנו חשבנו וביצענו: קטגוריות מקננות בתוך קטגוריות אב, היררכיות של טכניקות ומתודות, וכמובן תיעוד עצמי, בווידיאו של כל מה שהיינו יכולים לתעד באותן שנים. אלא שלמצב ההתקדמות הנוכחי לא היינו יכולים להגיע ללא הברנשים הנפלאים בויקיפדיה ובויקימדיה פאונדיישן. הם חשבו על המעטפת, על היישום שיאפשר את כל זאת – תודה לכם.

חיבור בין ויקיפדיה ויוטיוב (mash up)

סוף סוף, לאחר שנים של עבודה ממסמכי וורד ובסיסי מידע של אקסס הייתה לנו פלטפורמה שאפשרה עבודה של הרבה עורכים. חשבנו שזה מה שהולך להיות: מתרגלים של אומנויות לחימה שונות יעלו סרטוני ווידיאו דרך ספקי שירות פופולאריים וחבורה של עורכים המחויבים לרעיון התיעוד המדויק יתייגו את הטכניקות, ויכניסו לאנציקלופדיה את השמנת של הביצועים. חשבנו לא רק על אומנויות לחימה מכובדות ופופולאריות כמו קראטה אלא על אומנויות לחימה אזוטריות יותר שבהן אין כל תיעוד. חשבנו על אפשרות לתעד הסתעפויות והתפתחויות בשיטות לחימה ובדרכי ביצוע. חשבנו ואנו שמחים שלאט לאט הבינו אומני לחימה משיטות שונות את הפרויקט שלנו ושיתפו פעולה.

מדוע דווקא אנו באקבן מנסים לבצע פרויקט תיעוד כולל?

יש לנו רקע מתאים: בודו נינג'יטסו, אומנות הלחימה שאנו מתרגלים באקבן, היא אומנות לחימה מסורתית משולבת – עוד משחר קיומן אספו שיטות הלחימה השונות המרכיבות את הבודו נין ג'יטסו טכניקות לחימה. בודו נינג'יטסו היא אומנות לחימה אקלקטית. אין בה שום דגש על "טוהר הידע" אלא על שיתוף פעולה, בדיקה ויעילות קרבית. מורים בקו הידע שלנו (טקמצו דן) אספו לא רק טכניקות הם אספו שיטות לחימה שלמות. אנו ממשיכים באותו קו מחשבה יפני – כל זאת עם הקפדה על תרגול בסיס הידע המסורתי באופן מדויק, שמירה על המסורת שלנו ותרגול קרבי שלה. הסרטונים, הקאטות, האינפורמציה, כל אלה מיועדים על ידינו לשיפור מתמיד כך שנוכל להתייחס אליהם בעתיד ולשפר את אומנות הלחימה שלנו. אנו איננו הסמכות היחידה בעניין זה, אתה, אם אתה מתרגל וותיק של אומנויות ושיטות לחימה, אתה גם יכול לשנות ולכתוב בויקי, פתחנו את הויקי שלנו לכולם.

המטרה שלנו, שוב

 1. אנו רוצים לשמר טכניקות תנועה ולחימה.
 2. אנו רוצים לגלות הקשרים בין אומנויות שונות.
 3. אנו רוצים להציל שיטות לחימה מהכחדה בגלל חוסר תיעוד.
 4. אנו רוצים שתיעוד זה ייעשה בסביבה תרבותית, אקדמית ומקצועית.